Fizinį aktyvumą palaikyti padėtų ir tešlos minkymas

Fizinį aktyvumą palaikyti padėtų ir tešlos minkymas

Fizinis aktyvumas yra vienintelė žmogaus energijos „išlaidų“ dalis, kuri gali keistis iš esmės: fiziškai pasyvūs žmonės gali išnaudoti mažiau nei 10 proc., o nepaprastai aktyvūs – daugiau nei 80 procentų. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro duomenimis,  nuo fizinės veiklos priklauso vidutiniškai apie 20–30 proc. visų organizmo energijos „išlaidų“.

„Kad vaikai susidomėtų ir įsitrauktų į ilgalaikę fizinio aktyvumo veiklą, ypač svarbi yra jos įvairovė, spalvingumas, asmeninis aktualumas. Be aktyvių vaikiškų žaidimų fiziniam aktyvumui skatinti naudingi ir namų ruošos darbai: tešlos minkymas, langų plovimas, skalbimas rankomis, grindų plovimas, siurbimas dulkių siurbliu, automobilio plovimas, dažymas, apsipirkimas parduotuvėje, pasivaikščiojimas su naminiais gyvūnais, visi aplinkos priežiūros darbai“, – sakė sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistų teigimu, natūralų vaiko fizinį aktyvumą palaiko tinkama infrastruktūra (aikštelės, takeliai), artimųjų palaikymas bei jų dalyvavimas kartu, draugų pritarimas, geri santykiai bendruomenėje, kurioje sportuojama. Klaidos ir nesėkmės pripažįstamos kaip natūrali fizinio aktyvumo dalis, kuri jokiu būdu negali būti akcentuojama.

Kad fizinis aktyvumas būtų naudingas būtini fiziologiniai organizmo pokyčiai: pagilėjęs ir patankėjęs kvėpavimas, padidėjęs širdies susitraukimų dažnis (apie 2 kartus, palyginti su ramybės būsena), pagreitėjusi medžiagų ir energijos apykaita, pakilusi kūno odos temperatūra, padidėjęs prakaitavimas, pakitusi veido ir kūno odos spalva ir kt.

„Fizinis pasyvumas plačiai pripažintas kaip vienas pagrindinių rizikos veiksnių, lemiančių sergamumą lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, ypač ekonomiškai išsivysčiusiose Vakarų valstybėse. Reguliarus fizinis krūvis yra tiesiogiai siejamas su saugesniu, sveikesniu ir ilgesniu gyvenimu“, – sakė sveikos gyvensenos programą vykdančio VšĮ „Iniciatyvos fondas“ programų koordinatorė Inga Smirnovienė.

Šiais metais „Iniciatyvos fondas“ ir Sveikatos apsaugos ministerija vykdo programą „Judėti sveika 2012“, kurios metu siekiama įvertinti vidutinį jauno žmogaus fizinį aktyvumą. Programos dalyviams išdalyta 1000 žingsniamačių. Dvi savaites truksiančio žingsniavimo metu registruojamas ir stebimas šalies moksleivių nueitas atstumas, o pagal kasdien pateiktus duomenis analizuojamas jų fizinio aktyvumo lygis.

„Absoliuti dauguma mažų vaikų teigiamai žiūri į bet kokią fizinę veiklą, įvairius judrius žaidimus ar pratimus ir su dideliu džiaugsmu juose dalyvauja. Tačiau jiems paaugus fizinis aktyvumas gerokai sumažėja. Beje, mergaičių fizinis aktyvumas mažėja sparčiau nei berniukų ir yra gerokai mažesnis“, – kalbėjo portalo Mama.lt projektų vadovė Giedrė Mažeikienė.

Akcijos dalyviai žingsniavimo metu socialiniame portale mama.lt rašo savo dienoraščius, kaip pasikeitė jų gyvenimas ir įpročiai, kai kasdien nueinamą atstumą jie pradėjo matuoti elektroniniu prietaisu. Juos galite peržiūrėti sekdami šią nuorodą http://www.mama.lt/bendruomene/blogai

Informacinis šios programos partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija – savo laidose akcijos dalyvių teiraujasi apie žingsniavimo metu patirtus įspūdžius, perteikia sveikos ir aktyvios gyvensenos specialistų nuomonę.