Kas antram (50 proc.) jaunam žmogui Lietuvoje trūksta galimybių pasiekti užsibrėžtų tikslų, 41 proc. vertinimu tokių galimybių užtenka, rodo „Iniciatyvos fondo“ viešosios nuomonės apklausa, kurią atliko tyrimų bendrovė „Spinter“.
Kad jaunas žmogus Lietuvoje turi užtektinai galimybių, dažniau teigė merginos (virš 43 proc.), o taip mąstančių vaikinų yra 39 proc. Daugiau galimybių tikslams pasiekti įžvelgia aukštojo ir nebaigto aukštojo arba nebaigto vidurinio išsilavinimo jaunuoliai (po 45 proc.), mažiau – vidurinio išsilavinimo (apie 39 proc.).
Galimybių dažniau randa didžiųjų miestų (42 proc.) ir rajono centrų (46 proc.) jaunimas. Tuo tarpu tarp kaimo gyvenviečių atstovų galimybių matančių yra 35 proc.
Apklaustųjų nuomone, svarbiausi veiksniai, lemiantys žmogaus galimybes pasiekti užsibrėžtų tikslų yra asmeninė iniciatyva ir pastangos (39 proc.), dar 30 proc. nuomone daug lemia geri ryšiai ir pažintys – juos dažniau nurodė aukštojo arba nebaigto aukštojo išsimokslinimo jaunuoliai. Beveik 23 proc. Lietuvos jaunimo mano, kad asmeninių ir profesinių tikslų siekti padeda įgytos žinios. Apklausos dalyvių manymu, mažiausią įtaką tikslams pasiekti daro valdžia (3 proc.) ir geri santykiai su aplinkiniais (2 proc.).
„Tai, kad net pusė Lietuvos jaunimo pasigenda galimybių tikslams pasiekti yra verčiantis susimąstyti ženklas, rodantis jaunų žmonių gana pesimistinį nusiteikimą. Kita vertus, laisvalaikiu, kaip rodo tyrimas, jaunimas dažniau renkasi pramogas, o ne kokią nors kryptingą veiklą“, – sakė „Iniciatyvos fondo“ direktorė Inga Smirnovienė.
Lietuvos jaunimo tyrimo duomenimis, laisvalaikiu šalies jaunoji karta dažniausiai pramogauja (60 proc.) bei užsiima sportu (36 proc.). Sportą dažniau renkasi vaikinai (40 proc.), o merginos dažniau domisi menu ir literatūra (23 proc.) Iš viso menu domisi 19 proc. jaunuolių. Dar beveik 12 proc. Lietuvos jaunimo laisvalaikiu mokosi užsienio kalbų, o 4,6 proc. domisi tiksliaisiais mokslais. Mažiausiai jaunimo dėmesio laisvu nuo mokslų ar darbo metu skiria Lietuvos ir užsienio politikai bei ekonomikai (po 2 proc.), taip pat socialinei veiklai (1 proc.). Jokia veikla laisvalaikiu neužsiimantys nurodė virš 6 proc. Lietuvos jaunimo.
Pasak I. Smirnovienės, „Iniciatyvos fondas“ šiemet kaip tik daugiausia dėmesio ir skiria Lietuvos jaunimui. Nuo rugsėjo mėnesio fondas įgyvendins programą, skirtą moksleivių iniciatyvai didinti.
Šių metų liepą atliktoje apklausoje dalyvavo per tūkstantį 18-25 metų visų Lietuvos regionų jaunimo.