Tyrimas: aktyvus moksleivis per dieną nužengia vidutiniškai 10 tūkst. žingsnių

Tyrimas: aktyvus moksleivis per dieną nužengia vidutiniškai 10 tūkst. žingsnių

VšĮ „Iniciatyvos fondas” spalio mėnesį organizuotos sveikos gyvensenos propagavimo programos „Judėti sveika 2012″ dalyviai per dvi savaites nužingsniavo beveik 39 tūkst. kilometrų. Žingsniavimui jie sugaišo 8 tūkst. 447 valandas, per kurias jie nužengė per 58 tūkst. žingsnių. Vidutinis moksleivio žingsnio ilgis siekė 0,67 metro.

Programos metu vienas moksleivis per dieną vidutiniškai žingsniavo 87 min. 45 sekundes. Tai sudaro beveik pusantros valandos. „Judėti sveika 2012″ dalyviai, vykdydami kasdienę savo veiklą, per parą nužengdavo vidutiniškai 10 tūkst. žingsnių, kas sudaro 6,7 kilometro.

Programos rezultatai liudija, kad aktyvių ir motyvuotų moksleivių realus fizinis aktyvumas yra artimas specialistų rekomenduojamiems krūviams: Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja vaikams ne mažiau 60 min. nuo vidutinio iki didelio intensyvumo fizinio krūvio kasdien ir mažiausiai 30 min. vidutinio intensyvumo fizinio krūvio kasdien.

„Inicijavome šią programą, siekdami turėti kiek įmanoma tikslesnius duomenis apie faktinį vaikų fizinį aktyvumą. Tuo pačiu siekėme tokia netradicine forma paskatinti gyventi judriau ir sveikiau”, – sakė „Iniciatyvos fondo” programų koordinatorė Inga Smirnovienė.

Programos dalyvių amžius svyravo nuo darželinukų iki baigiamųjų klasių moksleivių. Jauniausi programos dalyviai – keturmetis Aivaras ir penkiametis Danielius iš Panevėžio. Šių mažylių žingsniavimo duomenis fiksavo jų artimieji.

Aktyviausi buvo penkiolikmečiai, kurie sudarė 15,2 proc. visų aktyvių programos dalyvių. Šešiolikmečiai sudarė 12,8 proc. dalyvių, trylikamečiai – 11,6 proc. Keturiolikmečiai sudarė 10,3 proc. žingsniavimo duomenis pateikusių dalyvių.

Geografinis dalyvių aktyvumas išsidėstė taip: daugiausia dalyvių buvo Kauno mieste ir rajone, antrasis pagal aktyvumą – Vilniaus miestas ir rajonas, trečiasis – Kretingos miestas ir rajonas.

Pajūrio jaunimas buvo aktyviausias skaičiuojant dalyvių išsidėstymą pagal apskritis. Aktyviausi buvo Klaipėdos apskrities moksleiviai. Antroje vietoje liko Vilniaus apskritis, trečioje – Šiaulių apskritis, ketvirtoje – Panevėžio apskritis, o Kauno apskritis liko penktoje vietoje.

Klaipėdos apskrities aukštus aktyvumo rezultatus lėmė ne tik pavienių dalyvių aktyvumas, bet ir dvi programoje dalyvavusios grupės. Vieną jų subūrė Kretingos mokyklos-darželio „Pasaka” mokytoja Nijolė Meškauskienė. Jos vadovaujamą klasę sudarė 24 mokiniai, devynmečiai. Iš viso jie nužingsniavo 2 456 940 žingsnių per 17 464 minutes ir nuėjo 1 549 217 metrų (per pusantro tūkstančio kilometrų). Rasa Jakienė, Šilutės rajono Saugų J. Mikšio pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė, subūrė 8 mokinių grupę. Dešimtmečiai programos metu nužingsniavo 817 052 žingsnius per 27 921 minutę ir nuėjo 295 870 metrų.

Vykdant programą „Judėti sveika 2012″ žingsniamačiai buvo išsiųsti 1000 savanoriškai užsiregistravusių mokyklinio amžiaus dalyvių. Buvo tikimasi, kad dalyviai 14 dienų žingsniuos ir fiksuos žingsniamačių rodmenis. Realiai žingsniavimo duomenis registravo 677 dalyviai, o visas keturiolika programos dienų žingsniavo ir atsakingai suvedė duomenis 414 dalyvių (41,4 proc. užsiregistravusiųjų). Analizuojami buvo tik visa apimtimi programos sąlygas įgyvendinusių dalyvių pateikti duomenys.

2012 metų spalį vykusią programą „Judėti sveika 2012″ organizavo viešoji įstaiga „Iniciatyvos fondas” ir LR sveikatos apsaugos ministerija. Programos informaciniai partneriai – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija bei socialinis portalas Mama.lt. Programą finansavo investicijų bendrovė „Invalda”