VšĮ “Iniciatyvos fondas”: Lietuvos jaunimui labiausiai rūpi socialiniai ir aplinkosaugos klausimai

VšĮ “Iniciatyvos fondas”: Lietuvos jaunimui labiausiai rūpi socialiniai ir aplinkosaugos klausimai

Lietuvos moksleiviams labiausiai rūpi socialiniai ir aplinkos apsaugos klausimai, rodo „Iniciatyvos fondo“ organizuoto jaunimo iniciatyvos ugdymo projekto „Sugauk rytojų“ dalyvių darbuose iškeltos problemos.

Visą spalio mėn. Lietuvos vidurinių mokyklų ir gimnazijų 5-12 klasių moksleiviai buvo raginami rašiniais arba piešiniais atskleisti aktualias šalies socialines, ekonomines, aplinkos apsaugos ar kultūros problemas.

9–12 klasių moksleiviams aktualiausia atrodo socialinė problema – ją savo rašto darbuose identifikavo daugiau nei 52 proc. jaunimo. Moksleiviai akcentavo jaunimo užimtumo, švietimo, laisvalaikio ir saviraiškos galimybių, santykių šeimoje, smurto, lygių galimybių, kvaišalų vartojimo, žiniasklaidos įtakos asmenybės ugdymui, emigracijos ir pan. problemas.

Jaunesniems moksleiviams – 5–8 klasių – aktualiausia Lietuvoje atrodo aplinkos apsaugos problema. Taip mano apie 34 proc. projekte dalyvavusių vaikų. Per piešinius jie perteikė atskirų miestelių užterštumo, atliekų rūšiavimo, gamtos puoselėjo problemas. Tarp vyresniųjų (9–12 klasių) – aplinkos apsaugos klausimai rūpi daugiau nei 20 proc. moksleivių.

Iš kultūros klausimų moksleiviai aktualiomis laiko amatų ir gimtosios kalbos išsaugojimo problemas, šiuolaikinės ir tradicinės kultūrų sankirtą, piratinės produkcijos naudojimą. Ekonominės temos darbai nagrinėjo turizmo Lietuvoje galimybes, energetinio saugumo, investicijų klausimus.

„Maloniai nustebino jaunimo išprusimas, sugebėjimas atskleisti Lietuvoje egzistuojančias problemas ir pateikiami galimi problemų sprendimo būdai. Deja, nemažoje dalyje darbų buvo tiesiog išvardintos visuomenei gerai žinomos problemos, o veiksmų raginti imtis valstybės institucijų atstovai“, – sako „Iniciatyvos fondo“ direktorė Inga Smirnovienė.

Daugiausiai rašinių sulaukta iš Vilniaus, tačiau nedaug atsiliko Šiauliai, Kaunas, Klaipėda, Ignalina, Panevėžys. Piešinių daugiausiai atsiuntė taip pat Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Skuodo ir Šiaulių moksleiviai. Iš viso darbų sulaukta iš 26 Lietuvos miestų.

Jaunimo iniciatyvos skatinimo projektas įgyvendinamas bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos mokinių parlamentu ir Lietuvos moksleivių laikraščiu „Mokyklos frontas“.