Žingsniamačiai padės įvertinti Lietuvos moksleivių fizinį aktyvumą

Žingsniamačiai padės įvertinti Lietuvos moksleivių fizinį aktyvumą

„Iniciatyvos fondas“ ir LR Sveikatos apsaugos ministerija nuo šiandien kviečia moksleivius registruotis dalyvauti programoje „Judėti sveika 2012“. Programos metu registruotiems dalyviams išdalintais 1000 žingsniamačių bus stebimas moksleivių nueitas atstumas, o pagal kasdien pateiktus duomenis analizuojamas jų fizinio aktyvumo lygis. „Iniciatyvos fondo“ organizuojama programa siekiama įvertinti vidutinį jauno žmogaus fizinį aktyvumą.

Planuojama, kad 1000 anksčiausiai užsiregistravusių programos dalyvių žingsniamačiai pasieks iki rugsėjo 20 dienos, o nuo rugsėjo 24 d. prasidės žingsniavimas, truksiantis 14 dienų. Kiekvieną dieną žingsniamačio parodymus dalyviai fiksuos individualioje ataskaitoje.

„Stengiamės ieškoti naujų, veiksmingų jaunimo fizinio aktyvumo didinimo būdų bei priemonių“, – sakė „Iniciatyvos fondo“ programų koordinatorė Inga Smirnovienė. Praėjusiais metais „Iniciatyvos fondo“ organizuotos programos „Augsiu aktyvus 2011“ metu spalio 21 d. 11 val. surengtoje masinėje mankštoje vienu metu mankštinosi per 116 tūkst. šalies ugdymo įstaigų auklėtinių ir pedagogų. Ši mankšta agentūros „Factum“ buvo pripažinta Lietuvos rekordu.

Pasak Sveikatos apsaugos viceministro Audriaus Klišonio, kultivuojamas sportas ar tiesiog aktyvi fizinė veikla kasdien būtina kiekvienam žmogui, ypatingai – augančiam organizmui. „Pastaraisiais dešimtmečiais vaikų ir paauglių pramogų bei laisvalaikio pobūdis labai pasikeitė, tapo žymiai pasyvesnis. Daug laiko prie televizoriaus ar kompiuterio praleidžiantys vaikai patenka į padidėjusios rizikos grupę, – perspėja A. Klišonis. – Lyginant su tais, kurie aktyviai žaidžia lauke ar sportuoja sporto salėje, jiems labiau gresia antsvoris bei nutukimas, laikysenos sutrikimai, tokie vaikai labiau linkę į psichologinius ir emocinius sutrikimus, blogiau mokosi.“

Lietuvoje vidutiniškai tik kas antrą 11–15 metų amžiaus berniuką (45 proc.) ir tik kas penktą (20 proc.) mergaitę galima laikyti pakankamai fiziškai aktyviais, tačiau ir šie rodikliai per pastaruosius 16 metų nuosekliai mažėja. Remiantis apibendrintais 2010 metų (kol kas – naujausiais) tyrimo duomenimis, Lietuvos berniukai pagal fizinį aktyvumą tarp beveik 40 Europos ir Šiaurės Amerikos šalių užėmė penktą nuo galo vietą (už juos mažiau fiziškai aktyvūs buvo tik bendraamžiai iš Lenkijos, Estijos, Turkijos ir Makedonijos), o mergaitės – trečią (už jas mažiau fiziškai judėjo tik Turkijos ir Makedonijos mergaitės).

Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja vaikams ne mažiau 60 min. nuo vidutinio iki didelio intensyvumo fizinio krūvio kasdien ir mažiausiai 30 min. vidutinio intensyvumo fizinio krūvio kasdien. Nustatyta, kad fizinis aktyvumas yra viena iš būtinų sąlygų sveikų vaikų raidai, nes stiprina visus fizinio pajėgumo elementus: jėgą, ištvermę, greitumą, lankstumą, vikrumą, judesių koordinaciją, pusiausvyrą.

Programos partneriai – Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, programą finansuoja investicijų bendrovė „Invalda“.